Якість нашого життя залежить не так від того, що в ньому відбувається, як від того, як ми сприймаємо те, що відбувається. Обставини впливають на наше життя менше, ніж ми дивимося на них. У однаковій ситуації, різні люди можуть реагувати по-різному. Це говорить про те, що за однакових зовнішніх умов кожна людина сприймає те, що відбувається відповідно до своєї внутрішньої реальності. У внутрішній реальності знаходяться наші думки, почуття, відчуття, уявлення, про себе, про мир, про життя…

Багато людей, коли мріють про успішне життя, вважають, що успіх – це здоров’я, будинок, сім’я, матеріальні вигоди та можливості, гроші. Але часто буває так, що навіть маючи все це, людина все одно почувається незадоволеною. Відчуває, що для щастя бракує ще чогось. І не завжди розуміє, що саме.

Щастя – це внутрішній стан і від зовнішніх факторів залежить далеко не завжди. Наш емоційний стан багато в чому залежить від того, як складаються наші стосунки з іншими людьми та із собою.

Ні для кого не є секретом, що для добрих взаємин необхідними є емоційне тепло, можливість виявляти свої почуття, почуття зрозумілим, а також уміння розуміти почуття іншої людини. Більшість непорозумінь, що виникають між людьми, пов’язані саме з емоційним рівнем. Але тут постає питання: як же я зможу розуміти почуття іншої людини, якщо не завжди розумію свої власні?

Щодня нас долає безліч різних думок, бажань, прагнень, очікувань, які часто взаємовиключають один одного. Багато що залишається незрозумілим. Що більше незрозумілого, то більше тривожності.

З дитинства ми навчилися доглядати своє тіло: враховуємо його потреби у харчуванні та відпочинку, одягаємося відповідно до погоди, дотримуємося правил гігієни, займаємося гартуванням, за допомогою фізичних навантажень тримаємо своє тіло у формі. І при цьому ми зовсім не знаємо, як доглядати свою душу. Які її потреби? Що потрібно для того, щоб почуватися емоційно комфортно?

Досить часто людині хочеться отримати відповіді на хвилюючі її питання: «Як мені виховувати своїх дітей?», «Чому мене дратує щось чи когось?», «Як мені поводитися по відношенню до свого партнера в тій чи іншій ситуації? » Всі ці питання відносяться до галузі психогігієни. Якщо запитати про це кількох людей, то відповіді будуть різними, і в результаті у нас не з’явиться більше розуміння, ніж було до цього.

Лише частина правди
Одного разу пророк Мухаммед з одним із своїх учнів прийшов у місто, щоб навчати людей. Незабаром до них приєднався один із прихильників його вчення: «Пан, у цьому місті дурість не перекладається. Мешканці тут уперті як віслюки і нічого не хочуть вчитися. Тобі не вдасться наставити на правдивий шлях жодного з цих людей». Пророк вислухав його і відповів прихильно: «Ти маєш рацію!».

Незабаром інший член громади з сяючим від радості обличчям підійшов до пророка: «Пан! Ти у благословенному місті. Люди прагнуть почути праведне вчення і відкрити серця твого слова». Мухаммед прихильно посміхнувся і знову сказав: «Ти маєш рацію!».

«О, пане, – звернувся тоді до пророка його супутник: – одному ти кажеш, що він має рацію. Іншому, який стверджує протилежне, ти теж кажеш, що він має рацію. Але ж не може чорне бути білим?».

Мухаммед відповів: «Кожен бачить світ таким, яким хоче його бачити. Нащо мені обом заперечувати. Один бачить зло, інший – добро. Ти міг би стверджувати, що один із них сказав неправду, адже люди як тут, так і скрізь у світі одночасно і злі, і добрі. Жоден не сказав мені нічого помилкового, а лише неповну правду».

У всіх нас є конфлікти, проблеми та труднощі, які пов’язані з нами самими, з нашими партнерами, іншими людьми, які нас оточують, і, нарешті, з нашими життєвими цілями. Це зумовлює потребу в нових підходах та методах психотерапії та самодопомоги, які мають бути досить ефективними та практичними.

«Щасливий не той, хто не має проблем, а той, хто вміє їх вирішувати». Якщо ми розуміємо деякі ключові моменти у житті, ми можемо собі допомогти.

Позитивна психотерапія робить величезний внесок у вирішення цього питання. Назва “позитивний” походить від латинського слова “positum”. Це означає – реальний, цілий, даний, той, що є.

Якщо ми говоримо про щось загалом, то завжди маємо на увазі і плюс, і мінус. Часто зустрічається така думка, що ставитись до життя позитивно означає бачити тільки хороше, не звертати уваги на проблеми. Якщо ми намагаємося бачити лише позитивні моменти і не звертаємо уваги на негативні, це може призвести до розчарування, коли ці негативні моменти виявляться. У зв’язку з цим я згадую жінку, яку одного разу запитали: “У Вас є проблеми?” Вона відповіла: Ні. “У Вас бувають іноді проблеми з вашим чоловіком?” Вона відповіла: Ні, ніколи, але іноді я готова його вбити. Якщо ж ми бачимо в ситуації лише негативну сторону, то ситуація може здатися нерозв’язною і викликає почуття безсилля перед нею.

Насправді ж кожна складна чи неприємна ситуація, яка виникає в нашому житті, поряд із турботами, переживаннями та проблемами містить у собі також нові можливості, ресурси та шанси. Саме про це йдеться в народній мудрості: «Не було б щастя та нещастя допомогло». Відноситися до життя позитивно означає вміння бачити обидва ці аспекти.

Складно побачити щось хороше у проблемі, якщо поринути у неї «з головою». Щоб побачити ширшу перспективу, треба відійти на крок назад і подивитися на ситуацію збоку. Відповіді на запитання: – Чому ця ситуація мене вчить? – Що я отримую завдяки своїй хворобі? – Що мені дозволяє зберегти цю ситуацію? – Які нові можливості надає мені ця проблема? дають можливість побачити ціле, а не лише якусь одну сторону. Це новий спосіб мислення, який допомагає знайти надію у складні моменти життя.

Принцип надії – перший із трьох принципів, куди спирається Позитивна психотерапія. Цей принцип відбиває нашу позицію до життя, наше ставлення до людей. Все залежить від того, як ми дивимось на світ. У що ми віримо, те й відбувається. Якщо ми думаємо, що нічого не значимо, то нічого у своєму житті не зможемо поміняти. Якщо ми віримо у свій вплив, то зможемо внести зміни до свого життя.

Здатність встановлювати діалог між двома душами залежить виключно від нашого власного світогляду – наскільки ми віримо у здібності та кращі якості іншої людини, навіть коли вони ще не виявлені.

Спілкуватися позитивно означає, що в сім’ї, з колегами, друзями ми починаємо розмову з позитивних моментів і лише потім переходимо до обговорення проблем. У повсякденному спілкуванні з навколишніми людьми найчастіше має значення не так те, що ми говоримо, скільки те, як ми це висловлюємо.

Король та сон
Одному східному королеві наснився страшний сон. Йому наснилося, що в нього один за одним випали всі зуби. Занепокоївшись, він покликав свого тлумача снів. Той стурбовано вислухав сон і сказав королю: «Я мушу повідомити тобі сумну звістку. Так само, як ти втратив зуби, так само одного за одним ти втратиш усіх своїх рідних». Тлумачення розгнівало короля. Він наказав кинути віщуна в темницю. Потім він покликав іншого тлумача снів. Цей, вислухавши сон, сказав: «Я щасливий, що можу повідомити тобі радісну звістку: ти станеш старшим за всіх своїх рідних, ти їх усіх переживеш». Король був щасливий і багато нагородив тлумача снів. Придворні дивувалися цьому: «Адже ти не додав нічого нового до того, що сказав твій бідний попередник. І як же сталося, що він був покараний, а ти нагороджений? – питали вони. Тлумач снів відповідав: «Ми обоє однаково розтлумачили сон. Але річ не лише в тому, що сказати, а й як це сказати».

(далі буде)

Top

    Если вас заинтересовала программа, оставь онлайн запрос и с вами свяжется наш менеджер для более детальной консультации.


    Я согласен на обработку моих персональных данных